Campo Grande, November 23, 2017 Change language
Follow us on Twitter Subscribe via  RSS Feed

Program

Program Committee

Aldri dos Santos (UFPR)
Alexandre Sztajnberg (UERJ)
Alfredo Goldman (USP)
Aloysio de Castro Pinto Pedroza (UFRJ)
Ana Paula Couto Silva (UFJF)
Anelise Munaretto (UTFPR)
Antônio Abelém (UFPA)
Antônio Tadeu Azevedo Gomes (LNCC)
Antonio Alfredo Ferreira Loureiro (UFMG)
Artur Ziviani (LNCC)
Bruno Schulze (LNCC)
Carlos Ferraz (UFPE)
Carlos Goulart (UFV)
Carlos Kamienski (UFABC)
Carlos Westphall (UFSC)
Célio Vinicius Neves de Albuquerque (UFF)
Cesar Melo (UFAM)
Claudio Geyer (UFRGS)
Cristina Murta (CEFET-MG)
Daniel Figueiredo (UFRJ)
Danielo Gomes (UFC)
Dênio Mariz Sousa (IFPB)
Djamel H. Sadok (UFPE)
Dorgival Guedes (UFMG)
Edmundo Madeira (UNICAMP)
Eduardo Bergamini (INPE/MCT)
Eduardo Cerqueira (UFPA)
Eduardo Nakamura (FUCAPI/UFAM)
Elias P. Duarte Jr. (UFPR)
Fabíola Greve (UFBA)
Fabio Costa (UFG)
Fabio Kon (USP)
Fábio Luciano Verdi (UFSCar)
Flavia Delicato (UFRN)
Flávio Assis Silva (UFBA)
Francisco Brasileiro (UFCG)
Francisco Vasques (Universidade do Porto)
Geraldo Robson Mateus (UFMG)
Jó Ueyama (USP)
Jean-Marie Farines (UFSC)
Joaquim Celestino Júnior (UECE)
Joberto Martins (UNIFACS)
Joni da Silva Fraga (UFSC)
José Neuman de Souza (UFC)
José Ferreira de Rezende (UFRJ)
José Augusto Suruagy Monteiro (UNIFACS)
Jose-Marcos Nogueira (UFMG)
Julius Leite (UFF)
Jussara Almeida (UFMG)
Keiko Fonseca (UTFPR)
Kelvin Dias (UFPE)
Lau Cheuk Lung (UFSC)
Liane Tarouco (UFRGS)
Linnyer Ruiz (UEM)
Lisandro Zambenedetti Granville (UFRGS)
Luci Pirmez (UFRJ)
Luciano Paschoal Gaspary (UFRGS)
Luis Carlos De Bona (UFPR)
Luis Henrique Costa (UFRJ)
Luiz Fernando Rust da Costa Carmo (UFRJ)
Luiz Eduardo Buzato (UNICAMP)
Luiz Fernando Soares (PUC-Rio)
Magnos Martinello (UFES)
Marcelo Pias (Globosense / Univ Cambridge)
Marcelo Rubinstein (UERJ)
Marcial Fernandez (UECE)
Marco Aurélio Spohn (UFCG)
Marcos Pinheiro (UFRN)
Marcos Salvador (CPqD)
Marinho Barcellos (UFRGS)
Markus Endler (PUC-Rio)
Mauro Fonseca (PUCPR)
Michael Stanton (RNP & UFF)
Michele Nogueira (UFPR)
Miguel Elias Mitre Campista (UFRJ)
Nabor Mendonca (UNIFOR)
Nazareno Andrade (UFCG)
Nelson Fonseca (UNICAMP)
Nelson Rosa (UFPE)
Noemi Rodriguez (PUC-Rio)
Orlando Loques (UFF)
Otto Carlos M. B. Duarte (UFRJ)
Paulo Aguiar (UFRJ)
Paulo Cunha (UFPE)
Paulo Pires (UFRN)
Paulo André da Silva Gonçalves (UFPE)
Raimundo José de Araújo Macêdo (UFBA)
Raquel Mini (PUC-Minas)
Regina Silveira (USP)
Roberto Willrich (UFSC)
Rodrigo Mello (USP)
Ronaldo Ferreira (UFMS)
Ronaldo Salles (IME)
Rosa Leão (UFRJ)
Rossana Andrade (UFC)
Silvana Rossetto (UFRJ)
Taisy Weber (UFRGS)
Tereza Carvalho (USP)
Thais Vasconcelos Batista (UFRN)
Vinod Rebello (UFF)
Wanderley Lopes de Souza (UFSCar)
William Giozza (UnB)

Organization

  • FACOM-UFMS
  • UFMS

Promotion

  • SBC
  • LARC

Official Air Carrier

  • Official Air Carrier